29 Mayıs 2014 Perşembe

Kazanan YalnızdırKitabın Yazarı: Paulo Coelho

Yayınevi: Can Yayınları

Sayfa sayısı: 376

Nereden kaça aldım?: D&R Tepe Prime Can Yayınları 5 TL kampanyasından

Yıllar önce yazarın Simyacı adlı kitabını okuyup çok sıkıldığımı hatırlıyorum. Ben de değişmiş olabilirim (yaşlanıp, olgunlaşıyorum sonuçta), yazar da farklı bir şekilde yazmış olabilir bilmiyorum. Ama bu kitabı, konusu her ne kadar saçma olsa da arada yakaladığım cümlelerle beni düşünmeye sevk etti, ve sevdirdi. Zaten çok fazla düşündüğüm için karamsar ruh halinden çıkmak isteyip de çıkamadığım gündemden, hayattan, hastalıktan "yeter" diyerek bir an da olsa şu fotoğraftaki gibi huzurlu anlara oldukça ihtiyacım oluyor. Şanslıyım ki böyle anları yaratabiliyorum kendime, fakat ne yazık ki bunu söylerken dahi utanıyorum rahatlığımdan :(. Bir tweet okumuştum geçenlerde "Bu dünyanın keyfini çıkarmak istiyorsan, gamsız olacaksın." Ama olunmuyor, oldurmuyorlar, nafile bir telaş, çaba ile sürdürüyoruz yaşamımızı. Yüzümü güldüren belki de yaşama bağlayan tek şeyin kızlarım olduğunu düşünüyorum çoğu zaman.

Bu postta kitaptan koptum iyice, altını çizdiğim cümleleri aşağıya sıralayım da içiniz daha da kararsın :).

"Gırtlağımıza kadar yalanlara gömülmüşüz, manevi değerlerden çok bilime inanıyor ve ruhumuzu toplumun bize dayattığı şeylerle besliyoruz, oysa aslında yavaş yavaş ölüyoruz, çünkü çevremizde neler olup bittiğini biliyoruz, hiç planlamadığımız şeyleri yapmaya zorlandığımızı, üstelik bütün bunlardan vazgeçemediğimizi, kendimizi gerçek mutluluğa, aileye, doğaya, sevgiye veremediğimizi biliyoruz. Peki neden böyle oluyor? Çünkü sorumlu insanlar olduğumuzdan, hayatımızın geri kalan bölümünü kendimizi birbirimize adayarak yaşayabilmek için mali istikrara kavuşabilelim diye, başladığımız işleri bitirmek zorunda hissediyoruz kendimizi." (s.113)

"Ayna mükemmel yansıtır; hiç hata yapmaz, çünkü düşünmez. Düşünmek, hata yapmak demektir." (s.217)

"Bildiğiniz her şey, uzun yılların çalışmalarından doğan deneyimlerden geliyor. Ama bu eski çözümler yalnızca eski sorunlara uygulandığında geçerlidir. Yaratıcı olmak istiyorsanız, bütün o deneyimlerden öğrendiklerinizi unutmaya çalışın." (s.320)

"Toplum suçu önlemek için harekete geçmiyorsa, insanlar da doğru olduğunu sandıkları her şeyi yapmaya hak kazanırlar." (s.140)

"Tecrübelerim bana, insanların yalnızca, elde edip edemeyeceklerinden emin olmadıkları şeylere değer verdiklerini öğretti." (s.160)

"Bu dünya  böyledir işte; yıllar içinde sıradan insanlar haline geliriz, yalnızca tuhaf ya da aşırı coşkulu biri gibi görünmemek ilgilendirir bizi." (s.322)

6 yorum:

 1. Tşk ederim ancak, mail atmadınız :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben mail mi atacaktım kusura bakma ya ben baya bi unutkan oldum da dur atayım aslında size attım ben mail diye hatırlıyorum

   Sil
 2. disikurt44 qgmail.com ben sizinkini bulamadımda

  YanıtlaSil
 3. Haklısınız hakkımda kısmına ekledim :)

  YanıtlaSil