30 Ocak 2011 Pazar

Kürk Mantolu Madonna


Kitabın Adı: Kürk Mantolu Madonna
Yazarı: Sabahattin Ali
Yayınevi: YKY
Sayfa sayısı: 160
Fiyatı: 10 TL
İndirimli Fiyatı: D&R

Methini sevgili kitap bloglarından duymasam belki de hiç tanışamayacaktım kendisiyle. İyiki de tanışmışım, yoksa bu etkileyici ve beni derinden sarsan aşk hikayesini kaçırmış olacaktım. Dün gece uykuya dalmadan önce bitirdim. Sanırım beni en çok sarsan kısım Raif Bey'in tesadüfen karşılaştığı Maria'nin akrabasi ve yanindaki sürprizi (burada kopya vermesem daha iyi olur) trenle uğurlaması oldu. Göz yaşlarıma hakim olamadim. Daha fazla ne diyebilirim bilmiyorum, mutlaka okuyun.

Arka Kapak:
Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor, rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum “Kürk Mantolu Madonna”yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum.”

Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz.

Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına (?) dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder