5 Aralık 2012 Çarşamba

Yüzyıllık Yalnızlık

Kitabın Yazarı: Gabriel Garcia Marquez

Yayınevi: Can Yayınları

Sayfa sayısı: 461

Nereden kaça aldım?: Oku&Oku

Ne yazık, bu kitabı bir aydan daha uzun bir sürede bitirebildim. Kışın maalesef akşamları televizyonun esiri oluyoruz. Kitaplarımı bu kadar uzun sürede okuduğum zaman üzülüyorum ama bir şekilde engel olamıyorum bu duruma. Kitaba gelirsek, kitap Buendia ailesinin yüz yıllık tarihini anlatıyor. Bu tarihte neler yok ki, aile içi ensest ilişkilerden doğan domuz kuyruklu çocuklar mı dersiniz, insanların uçarak gökyüzünde kaybolması mı dersiniz, ölen insanların yine aynı evde dolaşması mı dersiniz, yoksa etrafında sarı kelebek bulutuyla dolaşan kişi mi dersiniz? Her satırında bir merak, bir heyecanla , başlarda tüm erkek çocukların isminin Aureliano ya da Arcadio olmasının verdiği tedirginlik biraz karmaşaya yol açsa da, kitapta ilerledikçe artık kimin kim olduğunu kitabın başında çizilmiş soy ağacına bakmadan anlayıp ilerleyebiliyorsunuz. Fakat bu kitap aralara es vermeden okunacak bir kitap, benim gibi uzun bir süreye yayarak okunmamalı.. Mutlaka okunmalı bu şaheser..

"Az konuşan, suskun biri olan ve evi sarsan yeni canlılığa duyarsız kalan Aureliano Buendia, yaşlılığının iyi geçmesi için yalnızlıkla yıldızını barıştırmak gerektiğine inanıyordu." (s.227)

"Çocuklarına aşılamaya çalıştığı ve kendi uyguladığı yöntem, kişinin vicdanı rahatsa, yorgunluktan tükeninceye dek yemek yiyebilir ilkesine dayanıyordu. " (s.287)

"Bir dakikalık uzlaşma, ömür boyu arkadaşlıktan daha değerlidir." (s.315)

"..., nerede olurlarsa olsunlar geçmişin bir yalan olduğunu, anıların dönüşü bulunmadığını, geçip giden hiçbir baharın yeniden ele geçirilemeyeceğini, aşkların en çılgınca ve en vazgeçilmez olanının ömrün sonundaki bir anlık gerçek olduğunu akıllarından çıkarmamalarını öğütlemeye başladı." (s.445)

1 yorum:

  1. Haklısınız bu kitabı okurken ara vermemek gerekiyor. Çok karışık çünkü. Araya başka kitap falan girmemeli. Okunması zor ama sonuç mükemmel.

    YanıtlaSil